Kıraç, “Yeni Medya” Konulu Panelde konuşma gerçekleştirdi.

Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurumu katkılarıyla gerçekleştirilen “4. CYPSEC Siber Güvenlik Konferansı”, bugün başladı.

Konferans kapsamında Dış Basın Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Telsim Genel Müdür Yardımcısı Fevzi Tanpınar’ın moderatörlüğünü yaptığı “Yeni Medya” konulu panel de gerçekleşti.

Panelde Medya Etik Kurulu Başkanı Bekir Azgın, Dış Basın Birliği Başkanı Olcay Kıraç ve Türk Ajansı Kıbrıs Yönetim Kurulu Başkanı, Gazeteci Emin Akkor birer sunum gerçekleştirdiler.

Dış Basın Birliği Başkanı Olcay Kıraç konuşmasında, yeni medyanın ne demek olduğunu, gazeteciliği nasıl etkilediğini ve siber güvenliğin ne anlama geldiğini anlattı.

Herhangi bir bilgiye ulaşmanın artık çok kolay olduğunu söyleyen Kıraç, ancak  bu bilginin güvenilirliğinden emin olunamadığını kaydetti.

Web oratmının hızlı ve ucuz habercilik sunduğunu, raklam geliri getirdiğini ifade eden Kıraç, ancak siber güvenlik sağlanmadığı takdirde, çok emek verilen bir haberin bir başkası tarafından alınıp kullanabileceğini ifade etti. Kıraç, dolayısıyla siber güvenliğin mesleki uygulamalar yanında en başa çekilmesi gerektiğini vurguladı.